Hodowcy gołębi – o przyjaźni człowieka i gołębia

 

21 listopada 2017r.

IV Konferencja pt. „Gołębie serce”

Goście: mgr Marek Wosiński i Andrzej Cichy  – hodowcy gołębi

Poruszające, intrygujące i wzruszające świadectwo o odwiecznej przyjaźni człowieka i gołębia pocztowego. Wytrwały i szybki lot gołębia znany jest człowiekowi już od wielu tysięcy lat.
Opowieść o pełnych heroizmu epizodach z pierwszej i drugiej wojny światowej, w których bohaterskie gołębie ratowały życie tysiącom żołnierzy. W czasie gwałtownego ognia nieprzyjacielskiego, odważny gołąb, nie zważając na mgłę, deszcz czy ostrzał artyleryjski dążył do celu przynosząc upragnioną wiadomość czy krople krwi do badania.
Niósł  je w aluminiowej tubce przywiązanej do nóżki lub
w nieprzemakalnej torebce przywiązanej do piersi. Słynny gołąb Cher Ami został poważnie ranny. Spadł na ziemię, mimo to nie poddał się, a poderwał do lotu i dotarł do dowództwa z przesyłką. Stracił oko, a jedna noga wisiała na ścięgnach. Klatka piersiowa była postrzelona śrutem. Uratował 194 żołnierzy z batalionu Charlesa Whittleseya.

Za nami historia dwóch hodowców z Wrześni, dla których gołąb stał się źródłem emocji, troski i życiową pasją. Szczególnie serdeczną więź ujawnił Pan Andrzej. Czuły dotyk ptasiej główki, delikatne muskanie nastroszonych piórek dopowiedziały wszystko to, czego wyrazić słowami się nie dało, a co pokazało, że serca przyjaciół się do siebie upodabniają. Również wspomniano  ludzi, dla których przygoda z gołębiem zakończyła się pamiętnej styczniowej nocy w 2006 roku pod gruzami hali w Chorzowie podczas 56. Ogólnopolskiej Wystawy Gołębi Pocztowych. Przed nami refleksja nad wpływem tej niezwykłej przyjaźni i  pasji na życie tych, którzy się jej poświęcają.

 

No Images found.

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak