Honorowy Dawca Krwi

 

15 listopada 2017r.

III Konferencja Gość: inż. Jacek Meller  Honorowy Dawca Krwi

„Ogromna radość i zadowolenie, że moja krew ratuje czyjeś życie, życie człowieka, którego nie znam – to największa motywacja” powiedział nasz gość.

Decyzję o oddaniu fragmentu swojego życia podjął 30 lat temu. W czasie pełnienia służby wojskowej jeden z jego współtowarzyszy uległ wypadkowi. To zdarzenie spowodowało, iż spontanicznie, wraz z innymi żołnierzami, po raz pierwszy oddał swoją  krew. To sytuacja typowa, gdy ktoś  jest w potrzebie, to spieszymy mu z pomocą. Jednak w przypadku Pana Jacka było inaczej. Spontaniczny odruch serca przekuł w trwałą dyspozycję charakteru i systematyczne działanie. Do dnia dzisiejszego oddał ponad 22.5 litra krwi. W dowód uznania za najpiękniejszy dar humanitarny –  bezinteresowne i długoletnie oddawanie krwi Zarząd Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża  odznaczył Pana inż. Jacka Mellera Brązową (2010r.), Srebrną ( 2013r.) i Złotą (2016r.) odznaką Zasłużony Honorowy Dawca Krwi.

Honorowe krwiodawstwo to oddanie siebie by ratować zdrowie i życie innych ludzi. Bardziej czytelne
i wymowne niż jakikolwiek inny czyn miłosierdzia. Honorowi dawcy krwi ratują każdego człowieka, każde ludzkie życie, w ten sposób są świadkami miłości i budują cywilizację miłości. To naprawdę wyjątkowy sposób na pomoc bliźniemu, który warto praktykować i propagować.

W przeszłości żołnierze oddawali swoją krew na polach bitwy, dziś możemy wykazać się bohaterstwem dzieląc się własną krwią z ofiarami wypadków czy z osobami chorymi. Potrzebna jest przy większości bardziej skomplikowanych operacji, a statystycznie podobno każdy choć raz w życiu potrzebuje transfuzji. W Polsce jest tylko trochę ponad pół miliona dawców – czyli niecałe 2% społeczeństwa, a kwalifikuje się do tego około 60% ludzi.

Warto zauważyć, że zaledwie  1% Polaków ma grupę krwi AB Rh-. Taką samą ma Pan Jacek, a to oznacza,
że w razie potrzeby może wystąpić poważny problem z ratowaniem Jego życia. Świadectwo naszego Gościa pobudziło młodzież i ich wychowawców do refleksji.

 

No Images found.

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak