Kartka z Kalendarza

 2 czerwca 2021 r.

Z okazji 120. rocznicy strajku szkolnego w Miłosławiu uroczyście otwarto przed historycznym budynkiem szkoły wystawę poświęconą uczniowskim protestom. Na skwerze przy ulicy Zamkowej władzom samorządowym i uczniom naszej szkoły towarzyszyli mieszkańcy miasta, którzy wysłuchali przemówienia pana burmistrza, Huberta Gruszczyńskiego. Historię miłosławskiego strajku przybliżyła pani Elżbieta Gajewicz, emerytowana dyrektor szkoły i znawczyni historii regionalnej. Uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pana Mirosława Zimnego zaśpiewali „Rotę”, budząc wzruszenie zebranych. Strajk Dzieci Miłosławskich z 1901 roku uczczono też złożeniem kwiatów przed upamiętniającą to wydarzenie tablicą wmurowaną na frontowej ścianie budynku szkoły.

 

 4 czerwca 1901r.

Dwa tygodnie po protestach uczniów we Wrześni, przeciwko wprowadzeniu obowiązkowej nauki religii w języku niemieckim, do strajku w obronie mowy, kultury, języka polskiego i religii przystąpiły dzieci ze szkoły w Miłosławiu. Uczennice najstarszej klasy – Helena Nowakowska i Maria Stęszewska odmówiły odpowiadania na lekcji religii w języku niemieckim. Ukarano je biciem, ale to nie odstraszyło innych dzieci, które w kolejnych dniach dołączały do protestujących koleżanek. Spośród 160 uczniów klas pierwszej i drugich do strajku przystąpiło 26 osób. Wymierzano im kary cielesne, ale nie były to jedyne represje. Niemieckie władze szkolne przenosiły osoby uchylające się od odpowiedzi po niemiecku na religii do klas niższych, usuwały ze szkoły uczniów, którzy przekroczyli wiek szkolny, mimo że nie ukończyli edukacji. Najbardziej wytrwałym w proteście uczniom podwyższano wiek szkolny, uniemożliwiając ukończenie szkoły. Odmowę odpowiedzi po niemiecku traktowano jak nieobecność w szkole. Jeśli dzieci nie uczęszczały na zajęcia, ich rodzice zmuszeni byli płacić wysokie grzywny. Na świadectwach szkolnych pojawiały się adnotacje o udziale w strajku, co uniemożliwiało jego uczestnikom podjęcie dalszej nauki czy pracy. Mimo to liczba milczących na lekcjach religii uczniów ciągle rosła.

Opracowała Sylwia Grześkowiak

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak