Konferencja z anestezjologiem

 

5 grudnia 2017r.

V Konferencja   pt. „Ratuj moje życie ”

Gość: dr Andrzej Ludwik Masłowski – anestezjolog

 

Często jesteśmy bezradnymi świadkami zasłabnięcia różnych osób. Nie wiemy czy, i jak, podjąć próbę ratowania. Wśród zgromadzonych gapiów wzrokiem  szukamy odważnego lub doświadczonego ochotnika. Boimy się, bo nie wiemy czy nie zrobimy krzywdy potrzebującemu, i nie potrafimy reanimować. Czasami szybko się oddalamy.  W  sytuacjach zaniechania pojawia się żal i postanowienie, że następnym razem będzie inaczej. Tymczasem podjęcie natychmiastowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez świadków zdarzenia, mogłoby uratować wiele istnień. Potrzebna jest odwaga i podstawowe umiejętności. Przybycie zespołu ratownictwa medycznego zajmuje od kilku do kilkunastu minut, a czasami nawet dłużej. W tym czasie ustaje krążenie, a bez przepływu krwi, mózg zaczyna umierać w ciągu zaledwie 3 – 5 minut.

Dr Andrzej Masłowski przekonał, że skuteczna akcja reanimacyjna jest stosunkowo prosta i bezpieczna. Wymaga odwagi i siły fizycznej.  Jedynym skutkiem ubocznym mogą być połamane żebra, a to może świadczyć o dobrze przeprowadzonej reanimacji i daje szanse na uratowanie kogoś nam bliskiego lub całkowicie nieznajomego. Przekonywał również, że skutecznie ratować mogą także dzieci. Coraz częściej zdarza się, że już kilkulatek potrafi z powodzeniem korzystać z numeru 112. Nadszedł czas, aby zrobić krok drugi: umieć nie tylko zadzwonić, ale i przystąpić do reanimacji zanim przyjedzie zespół ratowniczy. Aby podjąć to niecodzienne wyzwanie musimy posiadać elementarną wiedzę w tym zakresie i praktyczne umiejętności.

Podstawowa wiedza została przekazana podczas tej konferencji, natomiast praktyczne umiejętności w zakresie resuscytacji krążeniowo – oddechowej wszyscy uczniowie klas VII zdobędą w najbliższym tygodniu. Szkolenie  przeprowadzi Pani Małgorzata Mikołajczak.

 

No Images found.

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak