Rok Henryka Sienkiewicza

 

rok-henryka-sienkiewiczaRok 2016 został poświęcony wielkiemu polskiemu pisarzowi- Henrykowi Sienkiewiczowi. Literat ten żył w latach 1846- 1916. W setną rocznicę jego śmierci sejm RP uznał, że należy w wyraźny sposób uczcić autora „Trylogii”. Swoją twórczością pełną zaangażowania i oddania sprawie polskiej udowodnił, że Polska, choć nieobecna wówczas na mapach Europy, bo podzielona między zaborców, nadal istnieje i z nadzieją dąży do niepodległości. Zasłużenie otrzymał Nagrodę Nobla, czym dodatkowo rozsławił imię Polski na świecie.

W naszej szkole z okazji Roku Sienkiewicza postanowiono przypomnieć uczniom jego postać. Zrobiono to głównie poprzez lekturę fragmentów jego utworów. Skutkiem zapoznania się z Sienkiewiczowskimi bohaterami były dwa konkursy przeprowadzone w kl. IV- VI: na portret jednej z postaci- Janka Muzykanta oraz na plakat poświęcony pisarzowi i jego twórczości. Najciekawsze prace zostały zaprezentowane w holu szkoły.

Warto też pamiętać, że ten popularny polski prozaik przebywał w naszym miasteczku jako gość honorowy
u hrabiego Józefa Kościelskiego, a w 1899 r. dokonał uroczystego odsłonięcia pomnika Juliusza Słowackiego
w miłosławskim parku.

 

No Images found.

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak