Święto Patrona Naszej Szkoły


Dnia 28 kwietnia uczniowie Naszej Szkoły wraz z Panią Dyrektor  Justyną Trawińska oraz przedstawicielami władz z Panem Burmistrzem Gminy Miłosław Hubertem Gruszczyńskim na czele, oddali hołd i złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikami upamiętniającymi zwycięską Bitwę pod Miłosławiem a co za tym idzie upamiętnili Patrona Naszej Szkoły.

DLACZEGO NASZYM PATRONEM JEST WIOSNA LUDÓW?
W 1848 r. w wielu krajach Europy rozpoczęły się ruchy rewolucyjne zwane potocznie Wiosną Ludów. Polacy wiązali z nimi nadzieję na odzyskanie niepodległości. Przedstawili swoje żądania królowi pruskiemu i powołali do życia Komitet Narodowy. Zaczęli formować oddziały zbrojne pod wodzą Ludwika Mierosławskiego. Wkrótce powstało dziewięciotysięczne wojsko powstańcze uzbrojone głównie w kosy, piki i strzelby myśliwskie. Polacy nieugięcie walczyli z armią pruską. Do pierwszych starć doszło w kwietniu 1848 r. w Trzemesznie, następnie w Grodzisku, Książu, Rogalinie, Sokołowie, Buku i Miłosławiu. Bitwę pod Miłosławiem stoczono 30 kwietnia 1848 r.
W 1969 r. Szkole Podstawowej w Miłosławiu nadano imię Wiosny Ludów dla uczczenia bohaterstwa polskich powstańców. Ustalono wówczas, że Święto Patrona Szkoły przypadać będzie na dzień 30 kwietnia – rocznicę bitwy pod Miłosławiem, jaką kosynierzy miłosławscy stoczyli z Prusakami.
więcej informacji tutaj —> http://szkolamiloslaw.pl/patron-szkoly/

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak