Wystawa o Sewerynie Mielżyńskim

 

19 grudnia 2017 r. , w więc dwa dni po otwarciu,  uczniowie klas VII A, VII C i VI A  zwiedzili wystawę o Sewerynie Mielżyńskim w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

Żyjemy w czasach, w których wybitni specjaliści dążą do tego, aby wiedzieć wszystko o niewielkim wycinku rzeczywistości. Postać Seweryna Mielżyńskiego, choć nie tak odległa ze względu na lata, w których żył, a także miejsce, w którym mieszkał, jawi się jak nie z tego świata, wybitna.

Artysta, kolekcjoner i mecenas sztuki, polityk, żołnierz, konspirator, więzień, emigrant,  projektant i architekt, działacz pro publico bono, filantrop, patriota. Każda z tych dziedzin wymagała wiedzy, czasu,  nakładów pieniędzy i zdrowia. Był przedstawicielem rodu arystokratycznego Polski XIX wieku, który łączył szerokie horyzonty umysłowe z pracą organiczną i na poważnie traktował ideał swojej warstwy jako zobowiązanie do służby narodowi.

Zupełnie inaczej funkcjonują współcześni „arystokraci” z awansu.  Swoje kolekcje sztuki i zyski z budowli wywożą do Szwajcarii, Francji i Niemiec. Tam, wraz ze swoim majątkiem, czują się bezpiecznie.

Dziękujemy kuratorom wystawy Paniom: Agnieszce Murawskiej i Ewie Siejkowskiej – Askutia oraz Panu Tadeuszowi Grabskiemu za serdeczne przyjęcie oraz podzielenie się swoją wiedzą,  wzbudzenie refleksji
i wzruszeń.

M. Mikulska

M. Mikołajczak

A.Kosmala

 

No Images found.

 

 

 

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak