XIV Poetyckie Zaduszki X 2019

 

28 października 2019 roku o godz. 19.00, w miłosławskim kościele p.w. św. Jakuba Apostoła miała miejsce premiera „XIV Poetyckich Zaduszek”, pt. „List do Anioła”. Spektakl został przygotowany wspólnie z uczniami i absolwentami z grupy teatralnej Farcik działającej obecnie przy Szkole Podstawowej im. Wiosny Ludów
w Miłosławiu (wcześniej Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego), przy współudziale księdza Jacka Brysia oraz zespołu muzycznego
w składzie: Katarzyna Bednarek, Piotr Derbich i Marcin Grzelak. Całość spektaklu dopełniała muzyka instrumentalna oraz przepiękne solowe wykonanie Kasi Bednarek utworów
m.in. z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa.

Motywem przewodnim tegorocznych Poetyckich Zaduszek, wyreżyserowanych przez Justynę Trawińską – opiekuna Teatru Farcik oraz Monikę Broniarczyk – polonistkę z Samorządowej Szkoły Podstawowej w Chwalibogowie, był motyw Anioła Stróża. Spektakl oparty na poezji Zbigniewa Herberta, ks. Jana Twardowskiego oraz wielu współczesnych poetów, jak i tekstach prozatorskich Doroty Terakowskiej, poruszał ważny problem obecności Anioła w życiu każdego z nas.

Klimat panujący w kościele oddał refleksyjny charakter tej „duchowej uczty”, jak mówiło po spektaklu wiele osób z widowni. Sztuka wywołała nastrój zadumy wśród publiczności, jak i wśród występujących. Spokój, przerwy, momenty milczenia były dla widzów pretekstem do chwili refleksji, zadumy nad sensem i celem ziemskiej wędrówki, trudnej wędrówki, nad przemijaniem oraz zastanowieniem się nad wiarą w dobre duchy. „Nawet, jeśli wydaje nam się, że ciągle nadeptujemy na ciernie, wszystko ma sens. Przecież nasz Anioł jest przy nas” – to słowa z narracji. „Niestety w dzisiejszych czasach pogoni za pieniądzem i sukcesem, codziennymi problemami, często nie mamy czasu zaprzątać sobie zbytnio myśli sprawami duchowymi. Należałoby chyba jednak pamiętać, że Anioł to nie tylko ozdoba na choinkę, ale przede wszystkim nasz duchowy przyjaciel. Przecież każdy z nas Go potrzebuje”- takie przemyślenia rozbrzmiewały przy delikatnych dźwiękach muzyki.

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie i przygotowanie Poetyckich Zaduszek: Dzieciom i Młodzieży ze szkoły podstawowej w Miłosławiu: Julii Ratajczak, Martynie Suchorskiej, Mateuszowi Suchorskiemu, Mai Grzechowiak, Idze Trawińskiej, Blance Fret, Zuzannie Kliszkowiak, Oldze Rychlik, Wiktorii Jędraszak, Żanecie Kaszubie, Marcie Adamczyk, Zuzannie Ptasznik, Aleksandrze Melewskiej, Zofii Winowicz, Nell Sobczak, Marcie Broniarczyk – szkoła w Chwalibogowie; Absolwentom szkoły: Monice Wędrowicz, Filipowi Gruszczyńskiemu, Piotrowi Derbichowi, Marcinowi Grzelakowi- absolwentowi i zarazem Nauczycielowi religii; solistce – Kasi Bednarek
z Gniezna, Pani Beacie Kaniewskiej, ks. Jackowi, Siostrom Dominikankom i wszystkim dobrym Aniołom,
które w różny sposób wsparły nas w przygotowaniach do spektaklu.                                                    
Tegoroczne „Poetyckie Zaduszki” z pewnością dobrze przygotowały nas do listopadowej zadumy nad sensem życia i śmierci. Już po raz czternasty Szkolny Teatr Farcik dostarczył powodów do refleksji i zatrzymania się na chwilę w biegu codziennych spraw.

 

 Justyna Trawińska

Monika Broniarczyk

Szanowni Państwo!

W związku z ustawą o opiece zdrowotnej nad uczniami Gmina Miłosław zawarła umowy ze stomatologami o objęcie naszych uczniów świadczeniami ogólnostomatologicznymi i profilaktycznymi. Polegają one na przeglądzie dentystycznym wszystkich dzieci oraz w konsekwencji na ewentualnym leczeniu:

Objęcie ucznia opieką będzie realizowane za zgodą rodziców/opiekunów prawnych dlatego otrzymacie Państwo do wypełnienia oświadczenia zgody wraz z wyborem lekarza stomatologa spośród tych, z którymi gmina podpisała porozumienie. Są to pani dr Joanna Białek-Skowrońska –  gabinet we Wrześni ul. Sinkiewicza 12 i pani dr Dorota Jędrzejewska – gabinet w Miłosławiu ul. 11 Listopada 5. Wybór lekarza należy do Państwa.

Harmonogram korzystania z gabinetu stomatologicznego ustalą lekarze w porozumieniu z dyrektorem i zostanie on Państwu przedstawiony przez szkołę. Zadaniem rodziców/prawnych opiekunów, którzy wyrażą zgodę na leczenie będzie odbycie wizyty z dzieckiem zarówno w celu pierwszego przeglądu jak i kolejnych ewentualnych wizyt. Dojazd we własnym zakresie.

 

Prosimy o zwrot wypełnionych oświadczeń zgody do poniedziałku 18 listopada 2019, także jeśli nie wyrażają Państwo zgody.