Konferencja z anestezjologiem
5 grudnia 2017r.
V Konferencja pt. „Ratuj moje życie ”
Gość: dr Andrzej Ludwik Masłowski – anestezjolog
Często jesteśmy bezradnymi świadkami zasłabnięcia różnych osób. Nie wiemy czy, i jak, podjąć próbę ratowania. Wśród zgromadzonych gapiów wzrokiem szukamy odważnego lub doświadczonego ochotnika. Boimy się, bo nie wiemy czy nie zrobimy krzywdy potrzebującemu, i nie potrafimy reanimować. Czasami szybko się oddalamy. W sytuacjach zaniechania pojawia się żal i postanowienie, że następnym razem będzie inaczej. Tymczasem podjęcie natychmiastowej resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez świadków zdarzenia, mogłoby uratować wiele istnień. Potrzebna jest odwaga i podstawowe umiejętności. Przybycie zespołu ratownictwa medycznego zajmuje od kilku do kilkunastu minut, a czasami nawet dłużej. W tym czasie ustaje krążenie, a bez przepływu krwi, mózg zaczyna umierać w ciągu zaledwie 3 – 5 minut.
Dr Andrzej Masłowski przekonał, że skuteczna akcja reanimacyjna jest stosunkowo prosta i bezpieczna. Wymaga odwagi i siły fizycznej. Jedynym skutkiem ubocznym mogą być połamane żebra, a to może świadczyć o dobrze przeprowadzonej reanimacji i daje szanse na uratowanie kogoś nam bliskiego lub całkowicie nieznajomego. Przekonywał również, że skutecznie ratować mogą także dzieci. Coraz częściej zdarza się, że już kilkulatek potrafi z powodzeniem korzystać z numeru 112. Nadszedł czas, aby zrobić krok drugi: umieć nie tylko zadzwonić, ale i przystąpić do reanimacji zanim przyjedzie zespół ratowniczy. Aby podjąć to niecodzienne wyzwanie musimy posiadać elementarną wiedzę w tym zakresie i praktyczne umiejętności.
Podstawowa wiedza została przekazana podczas tej konferencji, natomiast praktyczne umiejętności w zakresie resuscytacji krążeniowo – oddechowej wszyscy uczniowie klas VII zdobędą w najbliższym tygodniu. Szkolenie przeprowadzi Pani Małgorzata Mikołajczak.