Kartka z kalendarza – 30 kwietnia

 

30 kwietnia wielu Polaków myśli już o majówce. Dla mieszkańców Miłosławia i uczniów naszej szkoły ten dzień jest okazją do wspomnień o bitwie miłosławskiej stoczonej 30 kwietnia 1848 roku. Dzięki niej nasze małe miasto chlubnie zapisało się na kartach wielkiej historii.

Podczas Wiosny Ludów Miłosław był jednym z czterech głównych ośrodków powstańczych szkolących oddziały ochotników. Dzięki wsparciu Seweryna Mielżyńskiego w dobrach miłosławskich stacjonowało ponad trzy tysiące powstańców. Kwaterowali w mieście i folwarku, a dowództwo w pałacu. Szefem sztabu 28 kwietnia 1848 roku wybrano Ludwika Mierosławskiego.

30 kwietnia 1848 roku pięciotysięczne wojska pruskie dowodzone przez gen. Blumena zaatakowały powstańców miłosławskich od strony Winnej Góry i Pałczyna. Na terenie cmentarza doszło do starcia. Polacy musieli ustąpić, kiedy na ich tyłach, w pobliżu kościoła, pojawili się Prusacy, przeprowadzeni przez mokradła przez jednego z miejscowych Niemców. Około 13.30 walki przeniosły się do pałacu, w którym walczono
o każdy pokój. Wnętrze zostało zdewastowane, a powstańcy wycofali się do lasów w pobliżu Kozubca. Gdy około 15.00 nadciągnęła odsiecz, przyprowadzona przez pułkownika Białoskórskiego z Pleszewa, przystąpili do kontrataku. Odzyskano pałac, a walki przeniosły się do miasta – w pobliże kościoła i na rynek. Polacy odnieśli zwycięstwo.

Młode pokolenie miłosławian uczęszczających do Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów pamięta o bitwie sprzed 173 lat. Pomagają im w tym liczne konkursy organizowane z okazji Święta Patrona. W tym roku uczniowie chętnie uczestniczyli w Szkolnym Konkursie Ortograficzno-Gramatycznym „Miło sławić jest Miłosław”. Przygotowali też ciekawe prace plastyczne, które można podziwiać w holu szkoły.  Na zajęciach informatyki tworzyli prezentację „Moje miasto Miłosław”. Wykazali się kreatywnością w konkursie „Stwórz własną grę z historią w tle”. Zaprezentowali oryginalne prace konkursowe, udowodniając przy tym swą  bogatą wiedzę na temat Wiosny Ludów i bitwy miłosławskiej.

Patron szkoły nie jest dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Wiosny Ludów w Miłosławiu mglistym pojęciem
z przeszłości. Pamięć o minionych czasach jest również pamięcią o naszych poprzednikach, o wydarzeniach
i ludziach, bez których nas by nie było. Zwieńczeniem szkolnych obchodów Święta Patrona jest złożenie kwiatów pod pomnikiem Wiosny Ludów oraz zapalenie zniczy w miejscach upamiętniających powstanie z roku 1848 w Miłosławiu.

No Images found.

Sylwia Grześkowiak

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak