„OSOWIAŁA NOC” KLASY IV A


Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego w dniach 20-26 marca był organizatorem „OSOWIAŁEGO TYGODNIA”. Na plakacie  informującym o wydarzeniu znajdowała się zachęta: „Dołącz do nas”.        Na zaproszenie odpowiedziała klasa IV a, która postanowiła wspólnie spędzić w szkole „Osowiałą noc”.

    Uczniowie przyszli do szkoły w piątek o 16.30, by rozbić „obozowisko”. O godzinie 17.00 spotkali się z p. Agnieszką Kaźmierską – pracownikiem Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Lądzie. Dzięki prelekcji wzbogaconej pokazem multimedialnym dowiedzieliśmy się o roli sów w kulturze ludowej oraz poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących tych ptaków.  Zapamiętaliśmy, że:

– największą  sową żyjącą w naszym kraju jest puchacz, którego rozpiętość skrzydeł wynosi 170 cm,

– oczy sowy są nieruchome, rekompensują to sobie możliwością obrotu głowy o 270 stopni,

– sowy posiadają wyjątkowo duże gałki oczne (oczy puchacza są wielkości oczu człowieka: gdyby człowiek posiadał proporcjonalne oczy, byłyby one wielkości piłki do koszykówki),

– odbieranie dźwięków ułatwia im Szlara, czyli koncentrycznie ułożone pióra „twarzy”, które działają niczym antena satelitarna.

  Po prelekcji udaliśmy się do lasu na nasłuchy. Niestety, pogoda nie była dla nas łaskawa. Gdy dotarliśmy w miejsce, w którym mieliśmy nadzieję usłyszeć puszczyka, rozpadał się deszcz. Pani Agnieszka pokazała nam, w jaki sposób nawołuje się sowy i wyjaśniła, że w czasie deszczu ptaki te nie są aktywne.

 Po powrocie do szkoły zjedliśmy pyszną pizzową kolację. Na deser raczyliśmy się przepysznym ciastem, które przygotowała dla nas p. Oksana Matiyuk. Następne godziny upłynęły nam na wspólnej zabawie i kolorowaniu sowich mandali. Sowy, to zwierzęta, które prowadzą nocny tryb życia, dlatego w programie naszego spotkania nie zabrakło nocnego seansu filmowego. Obejrzeliśmy wspólnie „Legendy sowiego królestwa: Strażnicy Ga Hoole”.

   W sobotni poranek porządkowaliśmy nasze obozowisko. Dzięki p. Agnieszce Suchorskiej zjedliśmy pyszne bułeczki na śniadanie. Ostatnie godziny spędziliśmy na świeżym powietrzu, korzystając z placu zabaw i grając w piłkę. „Sowia noc” była także okazją do spotkania z Sofią Matiyuk, która w listopadzie opuściła naszą klasę i przeprowadziła się do Wrześni.

   Pragnę serdecznie podziękować mamom, które spędziły tę noc razem z nami : p. Annie Barwinek, p. Barbarze Jacoszek i p. Agnieszce Pietrydze.

 

                                                        Z racji wieku nieco już osowiała

                                              wychowawczyni klasy Krystyna Hypka

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak