,,Ratujemy – uczymy ratować”

 

Uczniowie  naszej szkoły jak co roku wzięli udział w 26 Finale WOŚP i zachęcali przybyłych ludzi, młodzież i dzieci do  nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

ETAPY POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY:

  • Bezpieczeństwo osoby udzielającej pomocy i poszkodowanego oraz wzywanie pomocy.W tym zakresie uczestnicy pokazu uczyli się jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i bezpieczeństwo poszkodowanego. Co robić, gdy jesteśmy na niebezpiecznym terenie, jak zabezpieczyć miejsce, w którym znajduje się poszkodowany. Oraz co zrobić, gdy czujemy się niebezpiecznie. W jaki sposób wezwać pomoc, gdy nie czujemy się bezpieczni.

 

  • Sprawdzanie przytomności osoby poszkodowanej oraz wzywanie pomocy.

Uczniowie zapoznając się z powyższym tematem ćwiczyli, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w pobliżu miejsca wypadku nie będzie nikogo dorosłego. Utrwalili sobie numery telefonów ratunkowych oraz zapoznali się z całą procedurą zgłaszania wypadku i wzywania fachowej pomocy.

 

  • Oddech

Podczas tej akcji  ćwiczący uczyli się rozpoznawania trzema zmysłami (słuch, wzrok, dotyk) czy poszkodowany oddycha.

 

  • Pozycja boczna ustalona.

Podczas ćwiczeń pozycji bocznej ustalonej dzieci uczyły się jak ułożyć osobę poszkodowaną by spokojnie i bezpiecznie móc doczekać się przyjazdu karetki pogotowia oraz w jaki sposób kontrolować stan rannego.

 

  • Oddechy ratownicze.

Wykorzystując manekin MiniAnia uczyliśmy się jak pomóc rannemu, który nie oddycha. Uczniowie ćwiczyli oddechy ratownicze, zwracając uwagę na ruch klatki piersiowej. Ponad to nauczyły się ile wdechów powinny wykonać, żeby ich pomoc była skuteczna.

 

  • Uciskanie klatki piersiowej.

Dalszy etap ćwiczeń z manekinem oparty był na opanowaniu umiejętności odpowiedniego uciskania klatki piersiowej oraz zapamiętania liczby dokonywanych ucisków.

 

  • Łańcuch Przeżycia.

W efekcie chętni ,którzy skorzystali z pokazu wyszli  ze zwiększoną świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Zdobyli wiedzę jak należy odpowiednio zachować się w obliczu wypadku, potrafili wezwać prawidłowo pomoc przez telefon oraz wykonać najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej.

Dzięki takim pokazom uczymy odpowiedzialności za siebie i innych.

 

Opracowała :

Krystyna Pedrycz

 

« 1 z 2 »

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak