Wycieczka do Biskupina


Dnia 26 maja 2023r. w piątek uczniowie klasy I a, I b i III b wybrali się autokarami na wycieczkę do Biskupina. Opiekunami grupy były: p. Ewelina Grajek, p. Julia Miler-Kaźmierczak, p. Lidia Siwiak oraz p. Monika Myszkiewicz. Głównym celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego oraz zdobycie wiedzy historycznej poprzez obserwacje.

Najpierw odbyliśmy rejs statkiem o nazwie „Diabeł wenecki” wokół osady. Następnie z przewodnikiem przenieśliśmy się w przeszłość zwiedzając osadę w Biskupinie. Uczniowie poznali  warunki życia ludzi z okresu neolitu oraz zajęcia mieszkańców wioski wczesnopiastowskiej. Zwiedzili osadę kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza, zbudowaną na podmokłym półwyspie o powierzchni ok. 2ha. Miejsce to otacza falochron zbudowany z dębowych i sosnowych pali liczących 2700 lat. Ciekawym przeżyciem było zwiedzanie chat pałuckich. Zrekonstruowane domy mają kilkadziesiąt metrów długości, wspólne ściany szczytowe, ich powierzchnia to ok. 70 – 90 m2. Dachy wykonane były z trzciny. Ciekawostką jest to, że archeolodzy nie znaleźli żadnego śladu pożaru, pomimo tego, że w każdym domu znajdowało się nie osłonięte palenisko.  Kolejnym przeżyciem była lekcja muzealna w formie warsztatu. Uczniowie samodzielnie lepili ozdobne miseczki  z gliny. Potem był czas na zakup pamiątek. Następnie udaliśmy się  do „Przystani Biskupińskiej”, gdzie zjedliśmy wspaniały obiad.

Dzięki wycieczce do źródeł państwowości polskiej, uczniowie lepiej zrozumieją historię Polski.

« 1 z 3 »

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak