,,Odkrywcza Chemia – Poznaj, Sprawdź, Wykorzystaj”

 

5 kwietnia uczniowie naszej szkoły, pod opieką p. Ewy Jarząb i p. Jagody Jaskuły, po raz kolejny odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.W ramach kolejnych zajęć dotyczących projektu ,,Odkrywcza Chemia – Poznaj, Sprawdź, Wykorzystaj” mieli możliwość skonstruowania barwnikowych ogniw słonecznych. Dowiedzieli się, że jest to łatwa, ale jednocześnie bardzo ciekawa technologia wykorzystania energii słonecznej. Uczniowie poznali również odpowiedzi na rozmaite ,,chemzagadki” życia codziennego. Ochotnicy mogli wziąć czynny udział w wykładzie.

Kolejne zajęcia dotyczące projektu ,,Odkrywcza Chemia – Poznaj, Sprawdź, Wykorzystaj” odbyły się 8 maja. Uczniowie pod opieką p. Ewy Jarząb i p. Jagody Jaskuły po raz trzeci odwiedzili Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Tym razem poznali kuchnię molekularną od podstaw. Zaznajomili się z procesem żelowania, piankowania, a także sferyfikacji podstawowej i odwróconej. Mieli okazję doświadczyć jak smakują lody z ciekłego azotu oraz pierogi z waty cukrowej. Tego dnia odbył się również wykład dotyczący tlenku węgla (IV). Po zajęciach każdy mógł odpowiedzieć sobie na pytanie, czy gaz ten pozwala żyć, czy też prowadzi do katastrofy. Na koniec dnia uczniowie dowiedzieli się jaki jest związek pomiędzy twardością wody a zdrowiem. Zajęcia laboratoryjne polegały na wyznaczaniu zawartości wapnia i magnezu w wodzie metodą miareczkowania kompleksometrycznego.

No Images found.

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak