Wycieczka klas V do Poznania

 

Uczniowie klas piątych wyruszyli w środę 15 lutego na wspólną wycieczkę do Poznania. Celem wyjazdu była wizyta w Teatrze Muzycznym i zwiedzanie Palmiarni.

Odwiedzenie  instytucji kultury jaką jest Teatr Muzyczny dla wielu uczniów był pierwszą okazją  spędzenia w nim czasu. Z dużym zainteresowaniem, ciekawością i zniecierpliwieniem wszyscy oczekiwali rozpoczęcia  przedstawienia.

Kiedy wszyscy zajęli swoje miejsca i zgasło światło przenieśliśmy się w bajkowy świat Pchły Szachrajki. Autorem tej bajki jest Jan Brzechwa znany uczniom z wielu innych tekstów dedykowanych dzieciom. Zabawne przygody głównej bohaterki  –  Pchły, co chwilę powodowały salwy śmiechu wśród widowni. Profesjonalne przygotowanie całego przedstawienia, ciekawe połączenie tekstu recytowanego ze śpiewem aktorów, zostało po zakończeniu spektaklu nagrodzone gromkimi brawami publiczności.

Z Teatru Muzycznego udaliśmy się do Palmiarni, która znajduje się w Parku Wilsona. I tu okazało się, że tylko nieliczni uczniowie byli już w tym miejscu. Panujące wewnątrz pomieszczeń ciepło i wysoka wilgotność przeniosły nas w tropikalny klimat mocno różniący się od tego co na zewnętrz, czyli kilku stopni powyżej zera.

Palmiarnia Poznańska to jeden z najstarszych w Europie ogrodów tego typu. Założenie jej datuje się na 1910 -11 – więc ma już ponad 100 – letnią historię. Jej unikalne zbiory to 17 tys. roślin należących do 1100 gatunków. Wszystko mieści się w IX pawilonach, w których można na żywo zobaczyć rośliny egzotyczne, mało znane oraz te bardziej popularne, a wśród nich owoce i przyprawy. Jeden z pawilonów prezentuje  życie podwodne – akwarium.  W 1922 roku w Poznańskiej Palmiarni powstało pierwsze publiczne akwarium w Polsce. Aktualnie akwarium eksponuje 37 zbiorników o pojemnościach od 1000 do 14000 litrów, a na zapleczu znajduje się dodatkowo około 100 akwariów hodowlanych. W akwarium można oglądać 170 gatunków ryb z różnych stron świata oraz około 40 gatunków roślin wodnych. Wszystko co jest przygotowane dla zwiedzających Poznańską Palmiarnię robi duże wrażenie i zachęca do  powrotu w to miejsce by poznać je jeszcze  dokładniej.

Mirosław Zimny

No Images found.

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak