Jesteśmy dumnymi Polakami
Minęło już trochę czasu od zakończenia obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, a nasi uczniowie są nadal pod wpływem wrażeń i przeżyć związanych z minionymi uroczystościami. Poniżej zamieszczamy refleksje kilkorga uczniów z klasy VIIIA.
„Obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę były niezwykłe. Najbardziej przeżyłam wspólne odśpiewanie hymnu państwowego na rynku w Miłosławiu. Ogromne wrażenie wywarła na mnie rozwijana przez strażaków stumetrowa biało czerwona flaga. Jestem dumna z tego, że jestem Polką i mogłam uczestniczyć w takiej uroczystości” Oliwia Różalska
„Jestem dumna z tego, że jestem Polką i mogłam wspólnie z koleżankami, kolegami, nauczycielami i setkami mieszkańców Miłosławia zamanifestować szacunek i miłość do naszej Ojczyzny”
Oliwia Stasiak
„Sądzę, że bycie Polakiem to coś więcej, niż pochodzenie czy obywatelstwo – to także stan ducha i umysłu. Pamiętajmy, że ponad 19 milionów Polaków żyje poza granicami naszego kraju, a nadal większość z nich traktuje Polskę jako ojczyznę, nie ukrywa swojego pochodzenia, a niektórzy z nich przyjechali z daleka do Polski, żeby wspólnie świętować Jej niepodległość. Myślę, że mogą oni stanowić wzór dla wielu ludzi, Mam nadzieję, że po tym co przeżywaliśmy kilka dni temu, wiele osób zmieni swój stosunek do Polski, jako ojczyzny i sądzę, że wszyscy powinniśmy poświęcić chociaż chwilę na pomyślenie nad tym, co możemy zrobić dla naszej ojczyzny, aby z każdym dniem była państwem lepszym i silniejszym .”
Jakub Nowak
„W tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Według mnie było to wydarzenie na tyle ważne, że warte było wszystkich obchodów, które miały w tych dniach miejsce. 9 listopada miałem okazję udzielać wypowiedzi w wywiadzie dla radia i zostałem zapytany: „Czy jesteś dumny z tego, że jesteś Polakiem?”. Nie miałem trudności, aby odpowiedzieć na to pytanie. Zdecydowanie odpowiedziałem, że tak. Odniosę się do filmu „Dywizjon 303” na podstawie książki Arkadego Fiedlera o tym samym tytule. „Bycie Polakiem to stan umysłu”. Chodzi o to, że bycie Polakiem to nie tylko mieszkanie w tym samym kraju, to również wspólny język, wspólna historia, ta sama kultura. Z mojego punktu widzenia, Polska pozytywnie wyróżnia się wśród innych niepodległych państw, ale my tego nie zauważamy, nie doceniamy i na siłę próbujemy dostosować się do krajów zachodnich. Z jednej strony to dobrze, ponieważ bierzemy przykład z państw lepiej rozwiniętych gospodarczo, ściągamy nowoczesne cuda techniki, ale z drugiej strony państwa na zachodzie nie przykładają tak dużej wagi w kwestii rodziny. W ich życiu zaczyna dominować materializm. Osobiście mam nadzieję, że nie weźmiemy przykładu z tej negatywnej strony, ponieważ znam i poznaję coraz więcej ludzi, którzy mają dzieci, ale nie są już razem… Bądźmy wdzięczni za to, co kim jesteśmy, bo to jest ważne w życiu, a nie tylko pieniądze…”
Jakub Szternel