Spotkanie z p. Haliną Jankowiak

Dnia 17 września 2019r. uczniowie klasy III b i I a zaprosili Panią Halinę Jankowiak świadka II wojny światowej na spotkanie z historią. Pani Halina Jankowiak podczas wizyty opisała swoje przeżycia oraz udostępniła pamiątki ukazujące jej „tułacze  dzieciństwo”.

Tułacze dzieciństwo

Nazywam się Halina Jankowiak zd. Rypniewska. Urodziłam się w osadzie Belinówka koło Krzemieńca na Wołyniu. Gdy wybuchła II wojna światowa miałam 3 latka i od tej pory moje dzieciństwo stało się tułacze. Jako dziecko nie wszystko rozumiałam, najbardziej zapamiętałam głód i poniewierkę. Dzień 10 lutego 1940 roku był dniem wywózki z rodzinnego domu i Ojczyzny całej rodziny mojej mamy. W tym dniu zostałyśmy rozdzielone z ojcem. Przenoszono nas z Uralu, później trafiłyśmy do średniej Azji. Abym mogła przeżyć, moja mama umieściła mnie w ochronce dla sierot w Aszchabadzie. Po prawie 3 latach znalazłam się z wojskiem gen. Andersa w Iranie. 1 listopada 1944 r. amerykańskim statkiem wojskowym dopłynęliśmy do Nowej Zelandii, która stała się moją drugą Ojczyzną. Podróż do Polski opłacił rząd Nowej Zelandii. W Polsce zamieszkałam w Skotnikach ze swoimi rodzicami, którzy na mnie czekali.

Halina Jankowiak

Projekt pt.: „Spotkania z ciekawymi ludźmi”

prowadzi pani Lidia Siwiak oraz pani Ewelina Grajek.

No Images found.