Szkolna wycieczka do Krakowa w ramach projektu „Poznaj Polskę”


Uczniowie trzech klas ósmych wyruszyli 12 października 2021 roku na wycieczkę szkolną. Głównym celem wyjazdu zorganizowanego w ramach, ogłoszonego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, projektu „Poznaj Polskę” był Kraków.

W drodze do dawnej stolicy ósmoklasiści odwiedzili w Sołuszowej zamek w Pieskowej Skale. Podziwiali, znaną z podręczników, Maczugę Herkulesa i wędrowali po Ojcowskim Parku Narodowym – najmniejszym spośród polskich parków narodowych. W Jarzmanowicach weszli do Jaskini Nietoperzowej. Jednak największą atrakcją pierwszego dnia wycieczki był wieczorny spacer z przewodnikiem na Wzgórze Wawelskie i Rynek.

Drugiego dnia, po wizycie w Muzeum Żup Krakowskich, uczniowie zwiedzali, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Kopalnię Soli w Wieliczce. Narzekania, które można było usłyszeć na schodach wiodących w dół, szybko ustąpiły miejsca odgłosom zdumienia i zachwytu. Kopalnia wywarła na wszystkich niesamowite wrażenie.

Dopełnieniem tego dnia był przejazd do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Część uczniów wjechała windą na taras widokowy, by z wysokości 46 metrów podziwiać panoramę grodu Kraka oraz widoczne na horyzoncie Tatry. Znaleźli się też śmiałkowie, którzy pokonali liczące 315 stopni schody. Po opuszczeniu wieży widokowej uczniowie skierowali swe kroki do Kaplicy św. Józefa, a o godz. 15.00 odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Atrakcją godzin wieczornych okazał się spacer na ulicę Grodzką, gdzie na uczestników wycieczki czekały między innymi labirynt luster, pokój nieskończoności czy kino 7D.

Czwartek był najbardziej wyczekiwanym dniem szkolnej wyprawy, nie tylko ze względu na przypadający wówczas Dzień Edukacji Narodowej, ale przede wszystkim z powodu wizyty w największym w Polsce parku rozrywki Energylandia w Zatorze. Podczas kilku godzin tam spędzonych wszyscy świetnie się bawili, korzystając z krótszych niż zazwyczaj kolejek, a mimo to pozostało uczucie niedosytu. Nawet całodniowy pobyt w tym miejscu byłby za krótki.

Ten pełen wrażeń dzień został zakończony zwiedzaniem Muzeum Etnograficznego i udziałem w warsztatach „Słowa do rzeczy”. Dzięki nim uczniowie spotkali się z eksponatami – bohaterami polskich przysłów i związków frazeologicznych, a następnie wykonali przypinki z wybranymi zwrotami.

Piątek był ostatnim dniem pobytu w Krakowie. Rozpoczął się zwiedzaniem Katedry Wawelskiej i wspinaczką na wieżę, gdzie każdy mógł dotknąć Dzwonu Zygmunta. Kolejnym punktem tego dnia było zejście do Grobów Królewskich w krypcie świątyni. Z Wawelu grupa udała się na ulicę Jagiellońską, gdzie znajduje się Collegium Maius – pierwsza siedziba Akademii Krakowskiej. Krótki spacer zaprowadził młodzież na ulicę Floriańską 41 do Muzeum Domu Jana

Matejki. Z opowieści pani przewodnik można było dowiedzieć się wielu ciekawostek o życiu tego mistrza malarstwa historycznego. Wizyta na krakowskiej Starówce zakończyła się podziwianiem Ołtarza Wita Stwosza w Kościele Mariackim.

Po obiedzie został zrealizowany kolejny punkt wycieczkowego planu. Po zwiedzeniu wystawy Kościuszko – bohater wciąż potrzebny, ósmoklasiści weszli na Kopiec Kościuszki, skąd po raz ostatni spojrzeli na panoramę królewskiego miasta, w którym spędzili cztery dni.

Sylwia Grześkowiak

 

Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie.
Projekt i wykonanie: Jacek Lewandowski
Administracja od 01.09.2020 r. - Mariusz Walczak